مالزی ایران

malaysiairan.com

                                                       وب سایت اطلاع رسانی صحیح از کشور مالزی

 

 

 

 
 

وضعیت بخش معدن مالزی

اقتصاد مالزی متکی بر صادرات کالاهای تولیدی و خدمات است. بعد از بروز بحران اقتصادی دنیا در نیمه دوم سال 2008 صادرات مالزی و تولیدات صنعتی آن کاهش یافت. کاهش صادرات بر تقاضای داخلی موثر بود. با کاهش تقاضا در بیشتر بازارهای صادراتی مالزی، سرمایه گذاری بخش خصوصی و عمومی و مصرف به طور قابل توجهی کاهش یافت. که به این سبب بسیاری از شرکتها تصمیمات سرمایه گذاری خود رادر آن زمان به تاخیر انداخته و یا لغو کردند. و بخاطر واکنش به قیمت پایین نفت خام و میعانات تولیدات صنعتی در آن زمان 7.7% و معدنکاری و استخراج 4.3% کاهش از خود نشان دادند. ولی بعد از آن زمان، تابحال درمجموع رو به رشد بوده تا آنجایی که بنظر میرسد از نیمه دوم سال 2016 سرمایه گذاری هایی کلانی دراین عرصه شروع شده است.

 

مواد معدنی در اقتصاد ملی

باریت، بوکسیت، رس، زغال سنگ، مس، طلا، ایلمنیت، کانسنگ آهن، مونازیت، گاز طبیعی، نفت، سیلیس ، نقره، قلع و زیرکن مواد معدنی شناخته شده مالزی هستند که در دهه های گذشته مواد معدنی نقش مهمی در اقتصاد ملی داشته است .

 

سیاستها و برنامه های دولت

فعالیتهای معدنی در مالزی توسط قانون توسعه معادن 1994 اداره میشود. قانون توسعه معادن 1994 به دولت فدرال اختیارات بازرسی، تنظیم امور اکتشافی، معدن کاری و امور وابسته را میدهد . بر اساس این قانون، ایالتها اجازه صدور مجوزهای اکتشاف مواد معدنی بهره برداری از معادن را دارند .  بهره برداران معادن در مالزی جدا از پرداخت مالیات بردرآمد به دولت فدرال ملزم به پرداخت حقوق دولتی بر اساس ماده معدنی هستند . نرخ حقوق دولتی بستگی به نوع ماده معدنی و معیارهای مورد عمل هر یک از ایالت ها دارد .

 

ساختار صنعت معدنی

صنعت مواد معدنی مالزی مرکب از بخشهای معدنی کوچکی از زغال سنگ، فلزات آهنی و غیرآهنی است. مراکز فرآوری و کانه آرایی مواد معدنی فلزی و غیرفلزی توسط شرکتهای بخش خصوصی انجام میشوند . تولید و اکتشاف و فرآوری محصولات نفتی و گازی توسط شرکت ملی نفت پتروناس بوده است .

 

طلا

در حدود17 معدن طلا در مالزی بهره برداری میشود که بیشتر آنها در ایالتهای کلانتان، پاهانگ، تنگانو قرار گرفته اند. حدود 90% طلا از ایالت پاهانگ توسط شرکتی که زیرمجموعه کشور انگلستان است، استخراج و صادرمیشود. این شرکت 6.3 تن طلا و 8.6 میلیون تن باطله حاصل از فعالیت های قبلی شناسایی کرده و با راه اندازی کارخانه به روش فروشویی کربن با ظرفیت بیش از یک میلیون تن سعی در بازیابی طلا از باطله دارد.
علاوه بر این 6.8 تن ذخیره جدید طلا دراین ناحیه و در دو ایالت دیگر نامبرده بالا شانزده تن ذخایرشناسایی شده و کارشناسان معتقدند تا بیش از 31.2 تن طلا داشته باشد.

 

آهن و فولاد

سنگ آهن تولیدی مالزی از معادن کوچک درایالت های جوهور، پاهانگ، پراک و تنگانو استخراج میشود. سنگ آهن عیار پایین در صنایع پوشش لوله برای انتقال نفت و گاز و سیمان مورد استفاده قرار میگیرند. سنگ آهن عیار بالا به چین صادر میشود .

 

سوخت های معدنی/ زغال سنگ

ذخایر زغال سنگ مالزی در ایالتهای سراواک، صباح، پرلیس و پراک قرار گرفته است. مجموع ذخایر قطعی و احتمالی زغال سنگ این کشور 1.9 میلیارد تن بوده است. حدود یک و نیم میلیارد تن از ذخایر زغال سنگ مالزی در ایالت سراواک و بیش از سیصد تن در ایالت صباح قرار گرفته است. به دلیل نبود زیرساخت های لازم در آن مناطق بسیاری از ذخایر زغال سنگ تاکنون مورد بهره برداری قرار نگرفته اند.

 

چشم انداز

با بهبود نسبی اقتصاد جهانی، پروژه های اقتصادی مالزی هم با نرخ رشد کمتری در سه سال گذشته نسبت به سالهای قبل رشد داشته است.  با افزایش فعالیت بخش خصوصی و عمومی، به احتمال زیاد رشد اقتصادی ادامه خواهد داشت .

دولت بر این باور است که این کشور نیاز به تولید محصولات متنوع تری برای صادرات دارد .  طرح دولت برای بهبود اوضاع اقتصادی و بستر مناسب برای سرمایه گذاری مناسب، خصوصی سازی شرکتهای دولتی، فروش زمینهای دولتی و ارزیابی مجدد یارانه هاست. دولت همچنین برنامه هایی همچون تسهیل سرمایه گذاری خارجی در شرکتهای مالزیایی ، نیازهای اولیه جامعه و بخش مالی را در نظر گرفته است .

 

سرمایه گذاری در مالزی بطورمستقیم یا با مشارکت طرف تجاری


الف) ارائه  خدمات مشاوره و راهنمایی به سرمایه گذاران با توجه به بودجه آنان و بررسی راههای متعدد سرمایه گذاری برای کسب درآمد بیشتر


ب) بررسی طرح صنعتی  شما و همکاری جهت جذب شریک سرمایه گذار مطمئن و معتبر و برگزاری جلسات مشترک تا نهایی شدن پروژه


ج) تهیه طرح توجیهی فنی، اقتصادی و مالی با الگوهای مورد پذیرش منطقه ای و بین المللی و دریافت مجوزهای طرح ایجاد صنایع و سایر همکاری های مشاوره ای با سرمایه گذاران تا راه اندازی کامل پروژه

 

سایر خدمات:


 ایجاد و راه اندازی یک یا چند خط تولیدی، استخراجی شما در مناطق معدنی مالزی و همچنین مشاوره در امر معافیت های مالیاتی و همچنین امکان دریافت وامهای
صنعتی با بهره پایین


 تهیه و ارائه طرحهای توجیهی ، اقتصادی ومطالعات امکان سنجی با الگوها و متولوژی مورد پذیرش کشور مالزی


 تهیه ماشین آلات صنعتی و تکنولوژی مناسب و مواد اولیه مورد نیاز از کلیه کشورهای جنوب شرق آسیا با کیفیت و قیمت معقول


 سایر فعالیت های صنعتی ، تجاری و خدماتی به پیشنهاد و نظر شما

 

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید

 

 

Copyright © 2009-2020 Malaysia Iran . All rights reserved