مالزی ایران

malaysiairan.com

                                                       وب سایت اطلاع رسانی صحیح از کشور مالزی

 

 

       

موقعيت جغرافيائی

مالزی غربی از شمال با تایلند مرز خشکی دارد و از طریق جاده شوسه جوهور از جنوب به سنگاپور متصل می‌شود. این کشور شامل جوهور ، کداه ، پاهنگ ، نگری سمبیلان ، کلانتان ، پراک ، سلانگور ، پرلیس و ترنگانا بوده و دو ایالت آن تحت ریاست فرمانداران ملاکا و پنانگ و دو منطقه فدرال پوتراجایا و کوآلالامپور  در آن قرار دارد.

مالزی شرقی با  اندونزی مرز خشکی دارد و تحت حکومت برونئی می‌باشد. و شامل ایالات ساباح و ساراواک و حوزه فدرال لابوآن می‌باشد.

مالزی دارای ۱۳ استان است و استاندار هر استان را اصطلاحاً "سلطان" می‌نامند.

جمعيت ، زبان ، مذهب 

مالزی بالغ بر 22 ميليون نفر جمعيت دارد که از قوميت های مختلف تشکيل شده است.اکثرجمعيت از نژاد مالائی. چينی . هندی و مابقی از نژادهای ديگر می باشند. تعدد نژادها و فرهنگ ها در مالزی به يکی از جاذبه های اين کشور تبديل شده است زبان رسمی اين کشور مالائی می باشد اما زبان انگليسی به صورت گسترده در محاورات استفاده ميگردد. ساير زبانها مانند مانداريان - تاميل و پنجابی نيز متداول می باشد. مذهب رسمی اين کشور اسلام می باشد. با وجود اين افراد با اديان مختلف از آزادی کامل برخوردار هستند و وفور معابد مذهبی گوناگون خود بيانگر اين واقعيت می باشد. اسلام در مالزی بيشترين پيروان را داشته و کاملا به دور از تفکرات افراط جويانه می باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

آب و هوا  

آب و هوای گرم نواحی استوائی با دمای حدود 21 تا 32 درجه سانتيگراد و شديدا تحت تاثير بادهای موسمی شمال شرقی و جنوب غربی است. بين ماههای می تا سپتامبر فصل خشک ناميده می شود. سواحل شرقی بخش غربی و بخش شرقی مالزی دارای فصول بارندگی بين نوامبر تا فوريه هستند. اختلاف دما بين ماههای خشک و پر باران بين 2 تا 4 درجه سانتيگراد است.

 

 

جاذبه‌های گردشگری

شبه جزیره مالزی به دلیل داشتن سواحل متعدد و متفاوت در نقاط مختلف, یکی از بزرگترین و مهمترین مکانهای غواصی در دنیا محسوب می‌شود. محدوده ساراواک به دلیل داشتن آبهای شفاف و گوناگونی ماهی ها از زیباترین جاذبه‌های مالزی به شمار می‌رود.

طبیعت زیبا و استوایی مالزی مکانهای متعددی را برای گردشگران علاقمند به طبیعت ارائه می‌کند. تامان نگارا یا جنگل ملی مالزی از قدیمی ترین جنگلهای جهان به شمار می‌رود.

سواحل شرقی شبه جزیره مرکزی مالزی دارای جزایر بسیار دیدنی و بکر است که از آن جمله می توان به جزایر پرهنتیان ,  ردانگ,  تیومان و ... اشاره کرد.

برج‌های دوقلوی پتروناس که متعلق به شرکت نفتی پتروناس مالزی است در حال حاضر بلندترین برجهای دوقلوی جهان می‌باشند که یکی از مکانهای توریستی شهر کوالالامپور در مالزی هستند.

مجسمه ی ایستاده بودا در باتو کیو (کوالالامپور) بلندترین مجسمه ایستاده دنیاست که همه روزه تعداد زیادی ازگردشگران  از آن دیدن می‌کنند.

پارک پرنده ها  واقع در شهر کوالالامپور نیز بزرگترین باغ پرنده‌های روباز در دنیاست.

بلندی های گنتینگ و مجموعه هتل ها و رستوران ها به همراه تنها کازینو موجود در مالزی در فاصله کمی از کوالالامپور نیز یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگران در مالزی می‌باشد. بازارهای محلی و فروشگاههای بسیار بزرگ داخل شهر کوالالامپور نیز شاید یکی دیگر از جاذبه‌های این شهر برای عده‌ای از گردشگران باشد.

 

      

غذاهای مالزی

اگر خواهان صرف غذا های حلال محلی مالایی هستید، ناسی لِماک و ساتِی انتخاب های خوبی هستند.

ازمیان غذاهای هندی یا پاکستانی بهترین انتخاب برنج بریانی و تندوری است. طریقه ی طبخ به صورت حلال می باشد و برای مسلمانان مشکلی از جهت استفاده از این غذاها نیست.

انواع ماهی، میگو، خرچنگ،صدف، حلزون، هشت پا و ...به شیوه های مختلف در رستوران های چینی طبخ و عرضه می شوند. این رستوران ها معمولاً حلال نیستند.

اگر می خواهید طعم ماهی خام را  بچشید انواع "سوشی" را در رستوران های ژاپنی امتحان کنید.

رستوران های غربی دارای غذاهایی مانند انواع استیک، سالاد های ایتالیایی و اروپایی، مرغ گریل شده، مرغ و ماهی به صورت سرخ شده و ... هستند.

اغلب کافی شاپ ها کافه ها علاوه بر عرضه ی نوشیدنی های مختلف دارای غذاهای سبک هستند.  

واحد پول

واحد پول مالزی رينگيت مالزی می باشد  که به 100 واحد کوچکتر تقسيم شده است.: اسکناسهای متداول در معاملات

 M1, RM5, RM10, RM20, RM50 and RM100

نسبت برابری دلار آمريکا به رينگيت مالزی  US$ 1= RM 4.20

نسبت برابری یورو به رينگيت مالزی  EUR 1= RM 4.65

نسبت برابری پوند انگلیس به رينگيت مالزی  GBP 1= RM 5.20

اين نسبت برابری در زمان انتشار صحيح می باشد و امکان تغيير وجود دارد

ساعت

  ساعت رسمی مالزی 8 ساعت جلوتر از زمان مبداء گرينويچ است که  در مقايسه با ايران در شش ماه اول سال شمسی زمان در مالزی 3.5 ساعت جلوتر از ايران بوده و در شش ماه  دوم  سال (بخاطر تغيير ساعت رسمی در ايران) اين اختلاف 4.5 ساعت می رسد.

mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm
Copyright © 2009-2019 Malaysia Iran . All rights reserved